Zmarł Profesor Jerzy Niemiec – były prorektor Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Jerzy Niemiec

Nie żyje prof. dr hab. Jerzy Jan Niemiec, wybitny pedagog, były prorektor Uniwersytetu Warszawskiego do spraw Filii w Białymstoku i prorektor Uniwersytetu w Białymstoku. Miał 95 lat.

Prof. Jerzy Niemiec miał wielkie zasługi dla rozwoju UwB. W 1970 roku rozpoczął pracę w Wyższej Szkole Nauczycielskiej, działającej w strukturze białostockiej Filii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie był dziekanem Wydziału Nauczania Początkowego. W latach 1972-1978 pełnił funkcję zastępcy kierownika Filii UW. W 1982 r. powierzono mu funkcję prorektora Uniwersytetu Warszawskiego ds. Filii. Gdy białostocka uczelnia stała się samodzielnym uniwersytetem – od października 1998 r. do września 1999 r. - był jej prorektorem ds. ogólnych.

Prof. Jerzy Niemiec był wybitnym pedagogiem i naukowcem, pełnił m.in. funkcję dziekana Wydziału Pedagogiki i Psychologii w białostockiej Filii UW. W 2017 roku został uhonorowany przez Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk Medalem za Zasługi dla Rozwoju Polskiej Pedagogiki.

Prof. Jerzy Niemiec zmarł 27 marca 2024 roku.

Informacje dotyczące pogrzebu znajdują się na stronie Wydziału Nauk o Edukacji.