Jubileusz Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału Prawa UwB i wydawnictwa Temida 2

prof. Robert Ciborowski

Sześć tytułów czasopism, blisko 400 pozycji książkowych, a wśród nich ponad 30 prac habilitacyjnych a także prace profesorskie i doktoraty - takimi liczbami może pochwalić się wydawnictwo Temida 2, które powstało dzięki Stowarzyszeniu Absolwentów Wydziału Prawa UwB. W środę, 10 kwietnia 2024 r. i stowarzyszenie, i wydawnictwo świętowały swoje jubileusze na Wydziale Prawa UwB. W uroczystości wzięli udział m.in. wszyscy rektorzy Uniwersytetu w Białymstoku i dziekani Wydziału Prawa.

- Minęło 31 lat od powstania Stowarzyszenia - to był 1992 rok, a potem w 1993 roku powołaliśmy Wydawnictwo Temida 2, które na pewno przysporzyło wiele korzyści Wydziałowi Prawa. Potrzeby wydawnicze były ogromne. Tu były publikowane prace doktorskie, habilitacyjne, monografie, również czasopisma. Myślę, że przydaliśmy się i jednocześnie zżyliśmy się z Wydziałem i Uniwersytetem. Mamy w sercu to, co dotyczy nie tylko Wydziału, ale i Uczelni, śledzimy jej dokonania, tym bardziej, że nasi członkowie pracują w Uniwersytecie - mówiła Jolanta Szepietowska, prezes Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału Prawa UwB, od 1992 roku do dzisiaj.

Przypominała, że zarówno powstanie Stowarzyszenia, jak i wydawnictwa było inspirowane przez ówczesnego dziekana Wydziału Prawa, a potem pierwszego rektora UwB prof. Adama Jamroza.

W środę, 10 kwietnia 2024 r., i Stowarzyszenie i Temida 2 świętowały swoje jubileusze. W uroczystości wzięli udział m.in. wszyscy rektorzy Uniwersytetu w Białymstoku: prof. Adam Jamróz, prof. Marek Gębczyński, prof. Jerzy Nikitorowicz, prof. Leonard Etel i prof. Robert Ciborowski. Byli też dziekani Wydziału Prawa, przedstawiciele stowarzyszenia i wydawnictwa oraz zaproszeni goście. W trakcie spotkania nie brakowało wspomnień, gratulacji, podziękowań.

- Proszę mi nie przypisywać wszystkiego. Ja to wymyśliłem, byłem kreatorem, ale potrzeba jeszcze realizacji. To jest kwestia odpowiednich ludzi, którzy się znaleźli – przypominał prof. Adam Jamróz.

- Jestem wdzięczny losowi, że spotkałem tak wielu wspaniałych ludzi, z którymi mogłem współpracować, bo bez nich nie byłoby tych dokonań stowarzyszenia, wydawnictwa.  W ciągu tych 30 lat wydaliśmy ok. 400 pozycji książkowych, w tym ponad 30 prac habilitacyjnych, kilkadziesiąt prac doktorskich i profesorskich. Myślę, że jest to nie najgorszy wynik, dorobek broni się sam – mówił Jerzy Banasiuk, redaktor naczelny Temidy 2, od 1993 roku do dzisiaj.

- Bardzo się cieszę z tych dokonań i lat działalności. Co ważne Stowarzyszenie Absolwentów Wydziału Prawa nie zamykało się tylko na Wydział Prawa, bo wydawane były również publikacje innych wydziałów, jednostek. Jako przykład podam, że wydawnictwo Temida 2 wydało książkę dotyczącą doktoratu honoris causa związanego z ekonomią – podkreślał rektor UwB prof. Robert Ciborowski.

- Jubileusz Wydawnictwa Temida 2 to moment na podsumowania, gratulacje i podziękowania. Pozwólcie, że podziękuję zarządowi Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału Prawa, bo to Państwo stworzyliście warunki organizacyjne i prawne do tego, żeby to wydawnictwo mogło funkcjonować (...). Bez wydawnictwa nie mielibyśmy takiej pozycji, jaką ma Wydział Prawa. Ponad stu pracowników ma stopnie i tytuły naukowe. Nie mówię, że wszystkie były uzyskane dzięki publikacjom wydawanym w wydawnictwie, ale śmiem twierdzić, że wszyscy jakąś monografię w tym wydawnictwie opublikowali – mówił dziekan Wydziału Prawa prof. Mariusz Popławski.

- Po powstaniu Wydziału Prawa, żeby mógł on spełniać standardy wymagane od uniwersyteckiego wydziału, trzeba było dorobek naukowy gwałtownie powiększyć. W latach 1998-2004 pierwsze siedem habilitacji zostało wydrukowanych w naszym wydawnictwie. To było jak kroplówka dla życia naukowego Wydziału. Tu się kolega Etel przyczynił, bo pierwsza rozprawa habilitacyjna była jego - opowiadał były dziekan Wydziału Prawa prof. Stanisław Prutis.

- Jako dziekan i jako rektor, gdy miałem gości, to miejscem, którym zawsze się chwaliłem było wydawnictwo. Mieściło się w jednym pokoju, tego miejsca nie było dużo, ale gościom, jak to naukowcom, oczy się rozbiegały, gdy patrzyli na ilość książek wydanych przez to wydawnictwo  - wspominał prof. Leonard Etel.

Aktualnie Wydawnictwo Temida 2 jest jednym z najbardziej liczących się wydawnictw prawniczych w Polsce. Jego dokonania znane są niemal na całym świecie. Publikują tu nie tylko naukowcy z Wydziału Prawa i innych jednostek UwB, ale również naukowcy z innych ośrodków akademickich w Polsce i za granicą.