Kompetencje dla przemysłu 4.0 – Wydział Zarządzania UwB rozpoczyna realizację projektu we współpracy z Krajowymi Klastrami Kluczowymi

grafika

Podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw, ułatwienie przedsiębiorstwom zrzeszonym w Klastrze Przemysłowym Evoluma i Polskim Klastrze Budowlanym transformacji w kierunku Przemysłu 4.0, rozwój potencjału naukowego i kooperacyjnego UwB ze sferą przemysłu – m.in. takie mają być efekty projektu badawczo – wdrożeniowego pt. Kompetencje dla Przemysłu 4.0, którego realizację rozpoczyna Wydział Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku.

Projekt otrzymał 450 tys. zł dofinansowania od Ministra Nauki (nr rej. NdS-II/SP/0490/2024/) w ramach programu Nauka dla Społeczeństwa II. Będzie realizowany w partnerstwie z dwoma Krajowymi Klastrami Kluczowymi – Klastrem Przemysłowym Evoluma oraz Polskim Klastrem Budowlanym.

Projekt wpisuje się w dwa kluczowe obszary badawcze Wydziału Zarządzania UwB – kompetencje i luki kompetencyjne oraz rozwój i zarządzanie rozwojem klastrów w Polsce.

- Rozwój gospodarczy kraju zależy w dużym stopniu od zdolności do transformacji polskiego przemysłu do warunków, tzw. Gospodarki 4.0. Szczególne znaczenie ma przy tym, wsparcie tego procesu ze strony kadr przedsiębiorstw. Problemem zarówno praktycznym, jak i naukowym jest obecnie dostosowanie kompetencji owych kadr do potrzeb nowego etapu rewolucji przemysłowej – mówi dr Mariusz Citkowski, prodziekan Wydziału Zarządzania i koordynator projektu.

Dodaje, że założenia projektu wpisują się w budowę współpracy między jednostką naukową, jaką jest Uniwersytet w Białymstoku, a podmiotami działającymi w sferze społeczno-gospodarczej (Klaster Przemysłowy Evoluma, Polski Klaster Budowlany).

Kluczowe, spodziewane efekty kooperacyjnego projektu badawczo-wdrożeniowego to m.in.:

• opracowanie kompleksowej i uniwersalnej metoda analizy profili kompetencyjnych pod kątem luk;
  • pogłębienie relacji kooperacyjnych UwB z przedstawicielami biznesu w zakresie analiz badawczych w obszarze kompetencji i zarządzania klastrami;
  • networking międzysektorowy w zakresie realizacji projektów badawczo-wdrożeniowych;
  • rozwój potencjału naukowego i kooperacyjnego UwB ze sferą przemysłu;
  • ułatwienie przedsiębiorstwom zrzeszonym w Klastrze Przemysłowym Evoluma i Polskim Klastrze Budowlanym transformacji w kierunku Przemysłu 4.0;
  • podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw Klastra Przemysłowego Evoluma, Polskiego Klastra Budowlanego oraz polskiego przemysłu.

Projekt będzie realizowany do lutego 2027 roku.