Performatywne czytanie sztuki Maliny Prześlugi „Pustostan”.

grafika

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersyteckie Centrum Kultury i Grupa Coincidentia zapraszają na czytanie performatywne sztuki Maliny Prześlugi „Pustostan”, które odbędzie się 12 kwietnia (piątek), 13 kwietnia (sobota) i 14 kwietnia (niedziela), o godz. 18.00. Wstęp wolny (do wyczerpania miejsc).

Możliwa jest rezerwacja, zapewniająca pierwszeństwo wstępu: rezerwacje@uwb.edu.pl. W przypadku grup zorganizowanych rezerwacja jest obowiązkowa. Rezerwacja jest ważna po otrzymaniu potwierdzenia. Jej dokonanie jest równoznaczne ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych w tym celu. Prosimy o cierpliwość; nie posiadamy automatycznego systemu rezerwacji.

Czytając „Pustostan” Maliny Prześlugi łatwo zapomnieć, że ten dramat powstał w 2014 roku. Zmienia się świat, ewoluuje nasz styl życia, ale hasło „Rodzina jest najważniejsza” zawsze będzie brzmieć w polskich uszach znajomo, nawet jeśli nie na co dzień, to na pewno – od święta, zwłaszcza jeśli tym świętem jest Boże Narodzenie, z choinką, „karpikiem” i (od lat 90.) filmem o Kevinie. Właśnie na wigilię, w której biorą udział Mama, Tata, Córka, Syn, Babcia, Pies oraz tajemniczy Gość, do jednego z domów w „uniwersalnym kraju” zaprasza nas Prześluga. Przy rodzinnym stole toczy się rozmowa, podczas której każdy mówi, ale nikt nie słucha, każdy pyta, ale nikt nie chce poznać odpowiedzi. „Strasznie jest mieszkać w domu, którego nie ma”, wyznaje Syn, uświadamiając nam, że „dom” to nie mieszkanie i zgromadzone w nim przedmioty, tylko relacje. Autorka opowiada o problemach, które wszyscy znamy, „podkręcając potencjometr” ich natężenia i nasycając język postaci drapieżnym humorem, który bynajmniej nie niweluje doświadczanych przez nie dramatów. Im bardziej „zadomawiamy się” w rozpoznawanych na scenie sytuacjach, tym większym zaskoczeniem staje się zakończenie dramatu. Kim był Gość? Czy spełnił życzenia bohaterów? Zapraszamy do stołu, sami się przekonacie.

Występują: Paweł Chomczyk, Dagmara Sowa, Róbert Jurčo, Małgorzata Tarasewicz-Wosik oraz Michał J. Dąbrowski.

Uwaga! Pustostan jest sztuką dla dorosłych.

Czytanie realizowane jest w ramach Programu Rezydencji Teatralnych UCK 2024, dzięki wsparciu finansowemu Miasta Białystok, uzyskanemu przez Fundację UwB w otwartym konkursie ofert.

Prawa autorskie do sztuki reprezentuje Agencja Dramatu i Teatru ADiT.