Prof. Krzysztof Zanussi z mistrzowską prelekcją na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku

Krzysztof Zanussi

Wybity reżyser był gościem obchodzonego 20 marca br. na UwB Międzynarodowego Dnia Frankofonii. W auli Wydziału Filologicznego wygłosił wykład pt. „Idea kina autorskiego i doświadczenia Nowej Fali”, a wysłuchali go studenci i pracownicy uczelni, a także uczniowie i wszyscy zainteresowani. Prof. Krzysztof Zanussi odwiedził największą podlaską uczelnię na zaproszenie Pracowni Literatury Francuskiej i Frankofońskiej UwB.

Była to druga wizyta wybitnego reżysera na Uniwersytecie w Białymstoku w tym roku akademickim. Krzysztof Zanussi był bowiem gościem inauguracji roku akademickiego 2023/2024. Wygłosił wykład inauguracyjny pt. "Dylematy postępu". Odbyło się też specjalne spotkanie z reżyserem połączone z projekcją jego filmu "Liczba doskonała”.

W środę, 20 marca, wybitny filmowiec wziął udział w uniwersyteckich obchodach Międzynarodowego Dnia Frankofonii, którego organizatorem jest Pracownia Literatury Francuskiej i Frankofońskiej na Wydziale Filologicznym UwB.

W mistrzowskiej prelekcji prof. Zanussiego ważnych odniesień do literatury i kultury francuskiej nie brakowało. Honorowy gość mówił m.in. o znaczeniu języka francuskiego w XIX wieku, wielkich twórcach i artystach, o fascynacji filmem francuskim w latach 40., 50. i 60., o kulturze wysokiej i kulturze masowej, za którą stoją pieniądze, o bestsellerach, w których zazwyczaj trudno szukać głębszych wartości, a także o literaturze i filmie autorskim.

- Z filmem autorskim macie Państwo to samo, co w literaturze: za utworem stoi osoba, a nie jakaś zbiorowość, nie rzesza różnych redaktorów, którzy radzą, jak to najlepiej sprzedać. Stoi ktoś, kto ma swoje zapatrywania na życie i dzieli się nimi, podpisując to własnym nazwiskiem. To jest zupełnie inne spojrzenie. To w kinie też pojawiło się dosyć późno, bo kino wyrosło z jarmarku, ale we Francji pojawiło się hasło: kamera-pióro, czyli żeby używać kamery tak, jak pióra, bo wiadomo, że literatura ma dużo starszą i bogatszą historię niż kino. I w literaturze zawsze dominowało to, co jest komunikacją między określonym autorem – z jego zapatrywaniem i poglądem na życie – a odbiorcą – mówił prof. Krzysztof Zanussi.

Wykład zakończył się dyskusją i pytaniami do reżysera.

Prof. Krzysztof Zanussi poprowadził także spotkanie w duchu masterclass - niezwykłe seminarium na temat własnej kinematografii. Reżyser zaprezentował fragmenty swoich filmów, komentował ważne dla niego sceny, zdradzał ciekawe kulisy pracy nad filmem. Słuchacze mogli bliżej zapoznać się przede wszystkim z dwoma dziełami. Profesor wybrał film Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową oraz jeden z odcinków Napoleona: Maria Walewska.

- Niezwykle interesujące były opowieści mistrza o jego współpracy m.in. z Wojciechem Kilarem, twórcą muzyki do filmów Zanussiego. Spotkanie było znacznie dłuższe, niż przewidzieli organizatorzy - dr hab. Agnieszka Włoczewska i dr Jan Kaznowski z Pracowni Literatury Francuskiej i Frankofońskiej - ponieważ publiczność miała wiele interesujących pytań. Profesor obiecał, że na wszystkie niezadane pytania odpowie podczas kolejnej wizyty na UwB - relacjonuje prof. UwB Krzysztof Korotkich, prorektor ds. kształcenia, który w imieniu władz uczelni, podziękował reżyserowi za wizytę.