Przedstawiciele Alikhan Bokeikhan University w Kazachstanie z wizytą na UwB

prof. Izabela Święcicka i delegacja z Kazachstanu

We wtorek, 7 maja 2024 r. Uniwersytet w Białymstoku odwiedzili przedstawiciele Alikhan Bokeikhan University z Semej w Kazachstanie: prorektor ds. współpracy międzynarodowej dr Elena Shustova oraz prof. Vesselin Blagoev - dyrektor Szkoły Biznesu Alikhan Bokeikhan University. Z delegacją spotkała się prorektor UwB ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. dr hab. Izabela Święcicka oraz przedstawiciele Działu Współpracy Międzynarodowej.

- Podczas spotkania z przedstawicielami Alikhan Bokeikhan University rozmawialiśmy o możliwościach poszerzenia współpracy w zakresie wymiany studenckiej oraz zwiększenia liczby naszych pracowników jako profesorów wizytujących w tej uczelni. Alikhan Bokeikhan University oferuje nam również szerokie możliwości prowadzenia wspólnych projektów badawczych – mówi prof. Izabela Święcicka.

Dodaje, że współpraca Uniwersytetu w Białymstoku z uczelniami w Kazachstanie, pomimo odległości dzielącej nasze kraje, jest silna i bardzo dynamicznie rozwija się.

- Regularnie gościmy u siebie kazachskich studentów i doktorantów, a ja osobiście mam przyjemność bycia promotorem pomocniczym dwu doktorantek z Al-Farabi University w Ałmaty. Rzadziej nasi studenci decydują się na realizację programów mobilnościowych w Kazachstanie. Miejmy nadzieję, że to się zmieni, gdyż oferta strony kazachskiej dla naszych studentów jest naprawdę interesująca – podkreśla prorektor UwB ds. nauki i współpracy międzynarodowej.

Umowa pomiędzy UwB a ABU została podpisana w czerwcu 2023 roku. Obecnie współpraca odbywa się w obrębie dyscypliny nauk prawnych, językoznawstwa oraz literaturoznawstwa. Obie uczelnie wyraziły chęć rozszerzenia jej na inne dziedziny i dyscypliny nauki.