PJM - tłumacz języka migowego

Ruszyły zapisy na XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

12.04.2024
Ruszyły zapisy na XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

8 wypełnionych atrakcjami dni, ok. 500 wydarzeń przygotowanych przez 12 podlaskich uczelni oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Tak będzie wyglądał jubileuszowy, XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, który rozpocznie się 10 maja, a potrwa do 19 maja 2024 r. O festiwalowych planach i atrakcjach przedstawiciele organizatorów mówili dziś na konferencji prasowej.

Myślą przewodnią tegorocznego PFNiS jest zdanie wypowiedziane przez wybitną naukowczynię Marię Skłodowską-Curie: „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”. Motto nie jest przypadkowe – w tym roku mija 90 lat od śmierci noblistki.

- Maria Skłodowska-Curie nie tylko poszerzała zakres wiedzy, ale też wytrwale dążyła do zmiany stereotypu postrzegania kobiety w życiu naukowym. A my wytrwale będziemy zachęcać naszych gości festiwalowych do udziału w Festiwalu. Jestem niezwykle zaszczycona, że Uniwersytet w Białymstoku koordynuje ten jubileuszowy, XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki – mówiła prof. dr hab. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UwB i zarazem koordynator główna PFNiS. - Festiwal w tym roku jest organizowany przez wyjątkowo dużą liczbę partnerów, w związku z tym będzie okazja, by wziąć udział w naszych wydarzeniach nie tylko w Białymstoku, ale też w Łomży, Suwałkach, Hajnówce, Kleosinie, a nawet Wilnie, gdzie festiwalowe imprezy przygotowuje wileńska filia UwB. W sumie przygotowaliśmy ok. 500 różnych wydarzeń. Na pewno każdy, od najmłodszych do najstarszych, znajdzie dla siebie coś ciekawego.

Parterami tegorocznego Festiwalu są Miasto Białystok, Stadion Miejski w Białymstoku, a także Urząd Statystyczny w Białymstoku.

- Miasto Białystok zawsze wspierało popularyzowanie nauki oraz promocję białostockich i podlaskich uczelni. Cieszymy się, że w ramach festiwalu, Rodzinny Piknik Naukowy odbywa się na Stadionie Miejskim w Białymstoku i że kilka wydarzeń będzie miało miejsce w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym. To pokazuje, że wszyscy razem działamy na rzecz i popularyzowania nauki, i tego, by młodzi ludzie wybierali uczelnie z naszego regionu, by tu zostawali, kształcili się, pracowali – podkreślał Przemysław Tuchliński, zastępca prezydenta Miasta Białegostoku.

O tym, co będzie się działo podczas Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki mówili na konferencji prasowej przedstawiciele podlaskich szkół wyższych oraz BPNT.

Najwięcej, bo prawie 200 imprez proponuje główny koordynator tegorocznej edycji – Uniwersytet w Białymstoku. Szczegóły zdradziła Dorota Sawicka, kierownik Centrum Popularyzacji Nauki UwB i uczelniana koordynatorka Festiwalu. Nawiązując do hasła PFNiS, zapowiedziała, że wykład inauguracyjny, który 10 maja wygłosi dr Marek Bartoszewicz z Wydziału Biologii UwB, będzie o tym, jak działa ludzki mózg, czy to doskonały komputer, czy nasza pamięć jest skończona.

Kolejny wykład, który odbędzie się 17 maja, pt. „Zabije nas asteroida czy raczej zbuntowane roboty?” też nawiązuje do tego bania się i zrozumienia. Zaprosiliśmy do współpracy dr. Łukasza Lamżę - dziennikarza popularyzującego naukę, doktora filozofii z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zaproponował, że pokaże nam różne możliwe i często powtarzane scenariusze zagłady i końca świata. Wykład łączący naukę ze światem sztuki także będzie i to będzie finał Festiwalu - 19 maja. Opowiemy o Marii Skłodowskiej-Curie, o super kobiecie, która otrzymała dwie Nagrody Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauki. Będzie też bohaterką spektaklu pt. „Skłodowska. Radium Girl”. Teatr Papahema pokaże ją jako kobietę mit, „produkt”, który - tak jak Madonna, Marilyn Monroe, Supermanka - kształtuje zbiorową wyobraźnię – wymieniała Dorota Sawicka.

Ale oferta UwB to nie tylko wykłady, spektakle, wystawy. Będą też gry interaktywne, międzynarodowa gra terenowa, bieg z językiem angielskim, poznawanie historii Polaków przez statystykę czy prezentacja specjalnej aplikacji dla seniorów.

Będziemy mówić też np. o konopiach, ale z innej perspektywy – jako surowca budowlanego, czy o podlaskich szeptuchach. Zapraszamy – dodała Dorota Sawicka.

Ponad 140 festiwalowych atrakcji przygotowała Politechnika Białostocka. W ich organizację zaangażowały się wszystkie jednostki uczelni.  

- Po raz 20. współorganizujemy Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Dla Politechniki w Białymstoku to jest szczególny rok, bo to rok 75-lecia funkcjonowania naszej uczelni - przypomniała podczas spotkania prasowego dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, rektor Politechniki Białostockiej. - W naszej bogatej ofercie są m.in. wydarzenia, które szczególnie nas wyróżniają. Wśród nich szereg działań pod hasłem „Moja zielona Politechnika”, w ramach których staramy się uczyć jak chronić przyrodę, ale też jak w sposób zrównoważony korzystać z jej zasobów z myślą o przyszłych pokoleniach.

Przykładem są warsztaty dla najmłodszych, podczas których będą mogli obserwować pod mikroskopem życie w wodzie. Nieco starszych uczestników Politechnika zaprasza m.in. do obejrzenia swojej hybrydowej elektrowni.    

To, że nie warto bać się białego fartucha, badań, analizy, diagnostyki udowodni podczas PFNiS Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, który przygotował ok. 70 imprez.

- Oferta Uniwersytetu Medycznego jest bardzo szeroka. Będziemy zapraszać wszystkich do tego, aby nie bali się udzielania pierwszej pomocy także w stanach emocjonalnych – nowość. Warto zwrócić uwagę na nasze warsztaty, jeżeli chodzi o magię związaną z chemią, z tworzeniem leków. Zaprosimy Państwa na naukę emisji głosu, czyli w jaki sposób formułować wypowiedź, by była słyszalna bez mikrofonów – wymieniał prorektor UMB ds. kształcenia prof. dr hab. Adrian Chabowski.

O atrakcjach przygotowanych przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina - Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki – Filię w Białymstoku opowiedziała dr hab. Joanna Cieślik-Klauza – koordynator z ramienia tej uczelni. Będzie to 14 wydarzeń naukowych i artystycznych.

- Zaczynamy od wspaniałego utworu, który wykonamy w Kościele pw. św. Józefa. Będzie to „Gloria” Antonio Vivaldiego. Poznacie Państwo nasz uczelniany chór, solistów i wspaniałą orkiestrę – zachęcała dr hab. Joanna Cieślik-Klauza.

Ponadto w festiwalowym programie tej uczelni znalazł się m.in. koncert orkiestry dętej, występ big-bandu, a także wydarzenie, podczas którego publiczność będzie mogła usłyszeć komplet kaprysów Niccolò Paganiniego.

Wśród organizatorów Festiwalu jest także Akademia Podlaska w Białymstoku, która zaprasza do siebie 16 maja. Jak mówiła podczas konferencji jej przedstawicielka, uczelnia będzie m.in. oswajać z zawodem psychologa.

- Poświęcone temu będą warsztaty, które kierujemy głównie do młodzieży, wprowadzające w obszar psychologii, zarówno tej naukowej, teoretycznej, jak i stosowanej – zapowiedziała dr Anna Kienig.

W ofercie Akademii Podlaskiej nie zabraknie też propozycji dla najmłodszych. To m.in. warsztaty „Jak założyć ogródek warzywny”, czy zajęcia dotyczące wykorzystania nowych technologii cyfrowych w edukacji wczesnoszkolnej.

Do Łomży PFNiS zawita za sprawą Akademii Łomżyńskiej, a o majowych imprezach opowiadał prorektor uczelni ds. dydaktyki i spraw studenckich - dr Dariusz Perło.

- Z okazji 20-lecia uczelni tegoroczny festiwal będzie miał specjalny, uroczysty charakter. Wśród 63 przygotowanych wydarzeń mamy np. warsztaty z produkcji żywności, programowania robotów. Nasi specjaliści z nauk o zdrowiu będą proponowali badania, naukę samobadania, będzie można zmierzyć parametry życiowe, uzyskać porady – wymieniał dr Dariusz Perło.

Jak zapowiedział rektor Wschodnioeuropejskiej Akademii Nauk Stosowanych w Białymstoku dr Edward Hościłowicz, prof. WANS, ta uczelnia przygotowała festiwalowe atrakcje w trzech obszarach. Pierwszy związany jest z ekologią, zrównoważonym rozwojem i zieloną gospodarką.

- Uczniowie, podczas warsztatów, będą mogli policzyć matematycznie wpływ na środowisko ich zachowań, wzorców konsumpcji, środków komunikacji, energii, którą zużywają – mówił dr Edward Hościłowicz, prof. WANS.

Drugi obszar związany jest z technologiami cyfrowymi i mediami społecznościowymi – w ramach festiwalowych wydarzeń uczelnia chce uświadamiać, jakie zagrożenia wiążą się z ich używaniem. W programie są też warsztaty dla uczniów dotyczące kształtowania własnej ścieżki rozwoju i kariery.

Kolejnym z organizatorów jest Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku, która z okazji festiwalu przygotowała imprezy nawiązujące m.in. do proponowanych przez uczelnię kierunków.

- Większość naszych imprez będzie miała formę warsztatów i będzie skierowana do różnych grup wiekowych. Dla najmłodszych mamy warsztaty młodego ratownika związane z bezpieczeństwem. Mamy też imprezy dla pasjonatów informatyki, a starszych uczniów szkół podstawowych zaprosimy do escape room „Nawiedzona Szkoła” - mówiła Urszula Onichimiuk, prorektor WSE ds. studenckich.

23 imprezy w ramach PFNiS oferuje Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku.

- Ze względu na charakter naszej uczelni przygotowujemy co roku zajęcia w formie warsztatów z zakresu kosmetologii, fizjoterapii i ratownictwa medycznego. W tym roku nowością są warsztaty z zastosowaniem symulatorów starości – wymieniał dr n. med. Paweł Kitlas, prorektor WSM ds. studentów.

Oprócz podlaskich uczelni, festiwalowe atrakcje przygotowało też Epi-Centrum Nauki w Białymstoku. To propozycje dla uczestników w różnym wieku.

- Będą warsztaty sensoryczne, czyli dzieciaki będą tworzyły różne masy plastyczne – a bardzo to lubią i to są jedne z tych zajęć, na które rejestracja najszybciej się zamyka. Będą warsztaty druku 3D, które też są u nas bardzo popularne, warsztaty mikroskopowe, elektrochemii – wyliczał Marek Jurzysta z Epi-Centrum Nauki.

Podkreślił, że w tym roku te ostatnie warsztaty zostały przygotowane także w wersji dla seniorów – właśnie na prośbę nieco starszych gości Centrum. W festiwalowym planie tej instytucji znalazły się też zajęcia z kuchni molekularnej.

Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach przygotowała 20 imprez, a wśród nich spotkanie z wirtualną rzeczywistością. To lekcje pokazowe w centrum VR, a wśród scenariuszy zajęć: sala sądowa, ewakuacja, miejsce zbrodni, anatomia człowieka, bank światowy.

Wśród organizatorów PFNiS jest również Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku, które zaprasza do zapoznania się z czterema wymiarami formacji seminaryjnej: ludzkim, duchowym, intelektualnym i pastoralnym podczas spotkania „Cztery drogi – jeden cel, czyli ksiądz 4D”.

Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku zaprasza z kolei na pokaz spektaklu „Drama Club”. Grupa ludzi spotyka się na terapeutycznych zajęciach z aktorstwa. Wierzą, że nowo nabyte umiejętności pomogą im nawigować w trudnych warunkach, w jakich się znaleźli.


Wykaz wszystkich wydarzeń w ramach XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki dostępny jest na stronie internetowej:

podlaskifestiwal.pl

Na część z nich wymagana jest rejestracja.


Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki to największe cykliczne wydarzenie popularyzujące naukę w Polsce północno-wschodniej. W lutym ubiegłego roku 12 uczelni publicznych i niepublicznych z Białegostoku, Łomży i Suwałk zawarło porozumienie w sprawie organizacji Festiwalu w 2024 roku. Przystąpił do niego także Białostocki Park Nauko-Technologiczny wraz z Epi-Centrum Nauki.

XX PFNiS został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku, Prezydenta Łomży oraz Prezydenta Suwałk. Jego patronami są także Wojewoda Podlaski oraz Podlaski Kurator Oświaty. Patronatem medialnym wydarzenie objęły TVP 3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Radio Akadera, portale: bialystokonline, 4_lomża, suwałki_info.

05_znak__siatka_uproszczony_kolor_biale_tlo.png

XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki finansowany jest ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”. Organizatorzy otrzymali wsparcie w wysokości ponad 225 tys. zł.

Galeria zdjęć

logotypy UE

Strona internetowa powstała w ramach projektu „Nowoczesny Uniwersytet dostępny dla wszystkich”
(umowa nr POWR.03.05.00-00-A007/20) realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

©2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.

W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności
Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.