Sztuka na Placu Syntezy Nauk. Wernisaż rzeźb inspirowanych w puszczą

wernisaż rzeźb w kampusie

Duch puszczy, Kamienna głowa, Bucza, Strażnik puszczy, Gladiator, Dialog, Ona, Lipa albo Ślady – m.in. te drewniane dzieła sztuki zagościły w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku, tworząc wystawę pt. „Synteza Nauki i Sztuki”. Ta, w piątkowe popołudnie (5 kwietnia), miała swój wernisaż. W wydarzeniu wzięli udział nie tylko przedstawiciele Uniwersytetu w Białymstoku, ale również zaproszeni goście, artyści i miłośnicy sztuki.

- Mam wielki przywilej przywitać Państwa na wernisażu wystawy "Synteza Nauki i Sztuki" - rzeźby inspirowane puszczą, czyli naturą. To świetne miejsce, żeby o tej naturze mówić. Zapytany niedawno, dlaczego rzeźby i sztuka w tym miejscu, odpowiedziałem, że wcale nie jest to nic odległego. Przecież nie można badać minerałów, pierwiastków, roślin, nie można uprawiać dobrze fizyki i matematyki, nie wiedząc, dlaczego to się robi. Wspólnym mianownikiem zawsze jest człowiek, a sztuka jest zawsze i tylko dla człowieka – mówił, oficjalnie otwierając wystawę, dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UwB prorektor uczelni ds. kształcenia.

26 drewnianych rzeźb stanęło na Placu Syntezy Nauk, wokół szklanej kuli. Ich autorami są Stanisław Ostaszewski (Białystok), Jerzy Iwacik (Hajnówka), Wiktor Kabac (Hajnówka), Daniel Lipian-Kaniuk (Lublin), Wojciech Mendzelewski (Lublin), Wojciech Pawliczuk (Łódź), Anna Marta Świtalska-Świć (Hajnówka).

- Jest nam bardzo miło gościć w tym miejscu i reprezentować prace sześciu artystów. Było to moje marzenie, aby pojawiły się tu rzeźby, bo to miejsce zawsze kojarzyło mi się ze sztuką - podkreślał artysta i kurator wystawy Stanisław Ostaszewski.

- Chcę Państwa serdecznie powitać w tym pierwszym etapie wprowadzania sztuki do kampusu, bo na razie mamy tu nauki ścisłe i przyrodnicze, czyli wszystko co da się obliczyć i wymierzyć, ale już niedługo - bo budujemy duży wydział humanistyczny, a obok powstanie siedziba nauk społecznych - będzie tej sztuki coraz więcej. Ja akurat jestem ekonomistą, a ktoś kiedyś napisał, że ekonomia to najmłodsza z nauk i najstarsza ze sztuk. I chyba tak jest. We wszystkich naukach jakiś element sztuki, artyzmu i poszukiwania odnajdziemy – przypominał podczas wernisażu rektor największej podlaskiej uczelni prof. dr hab. Robert Ciborowski.

Wystawę można oglądać do 30 czerwca. Z kolei 10 maja, w ramach XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, odbędzie się autorskie oprowadzanie po wystawie w towarzystwie Stanisława Ostaszewskiego. Początek godz. 17.

Patronami ekspozycji są Uniwersytet w Białymstoku, Miasto Hajnówka oraz Nadleśnictwo Hajnówka.