Topological Phases of Materials and Their Applications na Wydziale Fizyki

seminarium
Data: 19.03.2024
Miejsce wydarzenia: Sala 2011, Wydział Fizyki, ul. K. Ciołkowskiego 1L, Kampus UwB

Dnia 2024-03-19 o godzinie 13:15 w Sali 2011 Wydziału Fizyki UwB, prof. Prafulla K. Jha z Department of Physics, Faculty of Science, The Maharaja Sayajirao University of Baroda, Vadodara, Gujarat, Indie wygłosi wykład pt:

„Topological Phases of Materials and Their Applications”

Andrzej Maziewski
Jerzy Przeszowski

Wykład odbędzie się 2024.03.19 (wtorek) o godzinie 13.15 w Sali 2011 Wydziału Fizyki UwB, będzie możliwe również uczestnictwo „on-line” z wykorzystaniem platformy ZOOM.

Zoom:
Identyfikator spotkania: 812 9381 4042
Kod dostępu: 907918

Maharaja Sayajirao University of Baroda, Vadodara, Gujarat, Indie
W 2016 roku przyznano Nagrodę Nobla za odkrycie zjawisk topologicznych w materii wyjaśniających nietrywialne fazy i przejścia fazowe. U podstaw mamy przejścia fazowe Kosterlitza-Thoulessa i model Haldane’a łańcuchów spinowych o nietrywialnych krawędziach. Nietrywialne zjawiska w tych przypadkach wyjaśniono za pomocą matematycznych koncepcji topologii. Pierwsze i drugie doprowadziły do rozwoju topologicznych stanów materii; redefiniując nasze rozumienie materii skondensowanej. Od tego czasu fazy topologiczne, takie jak izolatory topologiczne, półmetale, nadprzewodniki, izolatory Kondo itp., znajdują się w czołówce materiałów kwantowych odkrywających niekonwencjonalną fizykę. Materiały te znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak spintronika, nanoelektronika, obliczenia kwantowe, kataliza itp. Izolatory topologiczne mają wielofunkcyjne właściwości, co czyni je jeszcze bardziej obiecującymi. Materiały te charakteryzują się brakiem przewodnictwa w wymiarach N i przewodzeniem w wymiarach N-1. Zjawiska takie zostały przewidziane teoretycznie i zaobserwowane eksperymentalnie w materiałach grubych i niskowymiarowych. Taką nietrywialną fazę materii można obserwować samoistnie lub stosując różne techniki, takie jak zastosowanie odkształcenia/naprężenia, pola elektrycznego, funkcjonalizacji, inżynierii wymiarowej itp. Przedstawię nietrywialne topologiczne fazy kwantowe materii grubej i w materiałach niskowymiarowych i omówię perspektywy zastosowań.